Національного авіаційного університету
9 грудня 2024 року на базі кафедри кримінального права юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулись ІV Наукові читання, присвячені пам’яті Ганса Гросса, в яких взяли участь професор кафедри кримінального права і процесу Юридичного факультету Оксана Панова та доцент кафедри Наталя Гольдберг.
Мета наукового зібрання – обговорення актуальних проблемних питань криміналістики, судової експертизи, кримінальної психології, а також трансформація кримінального законодавства у воєнний та поствоєнний періоди.
У роботі конференції взяли участь вчені Болгарії (професор Йонко Кунчев), Молдови (д.ю.н. Ботнару Стела, доценти Лілія Гирла, Mihaela Vidaicu), Австрії (куратор музею Гаса Гросса і кримінології Christian Bachhiesl, асистентка університету міста Грац Nina Kaiser), видатні вчені-криміналісти України, а також практичні представники науково-дослідних експертно-криміналістичних центрів МВС України.
За результатами конференції учасники підкреслили вагомий внесок Ганса Гросса у розвиток криміналістики та зауважили, що його фундаментальні праці є актуальними й досі.
Досвід та нові напрями розвитку криміналістики, якими поділилися представники практичних підрозділів та міжнародні учасники, зможуть бути використані викладачами Юридичного факультету під час викладання навчальної дисципліни «Криміналістика».
Для довідки. Ганс Густав Адольф Гросс – австрійський юрист, засновник австрійської кримінологічної школи, основоположник криміналістики, фундатор кримінальної психології, автор робіт, що показують значення застосування природничих і точних наук до завдань розкриття злочинів і виявлення злочинця.
16 грудня 1898 року призначений ординарним професором австрійського карного права Чернівецького університету. З 1 березня 1899-го по 31 липня 1902-го читав в ньому курси карного процесу, матеріального карного права і пенітенціарного права, вів семінари з карного права. В 1899 р. опублікував третє видання «Порадника для судових слідчих як системи криміналістики». У 1899—1900 роках працював на посаді декана юридичного факультету. Працюючи в Чернівцях, відредагував заснований ним 1898 року журнал «Архів кримінальної антропології і криміналістики» (першого в світі кримінологічного періодичного видання), який був того часу був єдиним редагованим виданням такого рангу у Чернівецькому університеті.
1902 року закінчив викладацьку діяльність у Чернівцях. 3 березня 1902-го направлений на роботу до Німецького Університету в Празі. Того ж року у Празі вийшли друком «Вибрані статті з криміналістики», 1905 році — друге видання «Кримінальної психології».