Національного авіаційного університету
Scopus ID | 55629629600 |
Web of Science ID | W-6048-2018 |
Orcid ID | 0000-0003-4755-7474 |
Google Scholar | https://scholar.google.com/citations?user=sP7TwMcAAAAJ&hl=en |
Доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри кримінального права і процесу ЮФ НАУ, професор «Податкової академії» у м. Нові Сад (Сербія), член Союзу юристів України.
Кандидатську дисертацію «Проблеми профілактики правопорушень неповнолітніх (на матеріалах Української РСР)» за спеціальністю 12.00.08 захистила у 1986 році. Докторську – «Злочини проти громадянських, політичних та соціальних прав і свобод людини і громадянина за Кримінальним кодексом України (теоретико-правове дослідження)» за спеціальністю 12.00.08 у 2006 році.
З 01.09.2011 року очолює кафедру кримінального права і процесу.
С.Я. Лихова автор та співавтор близько 400 наукових і навчально-методичних праць, які отримали визнання не лише в Україні, а й за її межами. Неодноразово праці С.Я. Лихової друкувалися за кордоном – в Польщі, Грузії, Казахстані, Сербії, Азербайджані, Словенії та в інших країнах. Серед наукових робіт С.Я. Лихової – науково-практичні коментарі до Кримінального кодексу України, підручники з кримінального права України, навчальні посібники. Успішно здійснює керівництво дисертаційними дослідженнями за спеціальністю 081 Право.
С.Я. Лихова є членом редакційних колегій міжнародних наукових журналів «Науковий світ Казахстану» і «Наука та життя Казахстану» (Казахстан, Астана), а також «Економіка» (Сербія, Ніш). Член редколегії іноземного рецензованого наукового видання Сербської асоціації кримінального права теорії та практики з 2021 та член редколегії іноземного рецензованого наукового видання Іnternational scholarly journal «Herald of Law» (м. Тбілісі, Грузія) з 2022 р.
У 2006 році С.Я. Лихова видала монографічне дослідження «Злочини у сфері реалізації громадянських, політичних прав і свобод людини і громадянина» (розділ V Особливої частини Кримінального кодексу України), в якій вперше обґрунтувала положення про те, що об’єктом злочинів є правовідносини. Важливим здобутком наукової діяльності С.Я. Лихової є вирішення наукової проблеми щодо імплементації міжнародних норм та стандартів в галузі прав і свобод людини та громадянина у вітчизняне законодавство.
С.Я. Лихова вперше у вітчизняній науці розробила теоретичні підходи до реформування кримінально-правових норм, які містяться в розділі V Особливої частини Кримінального кодексу України. С.Я. Лихова встановила, що механізм кримінально-правового регулювання щодо захисту прав і свобод людини діє в трьох режимах: загальнорегулятивному, загальноохоронному і спеціальноохоронному.