Національного авіаційного університету
Положення про кафедру цивільного права і процесу
Кафедра цивільного права і процесу заснована 18 січня 2001 р. з метою забезпечення викладання базових юридичних дисциплін цивільно-правового циклу, створення необхідної навчально-методичної бази, проведення наукових досліджень з проблем цивільного права і процесу, сімейних і трудових правовідносин, міжнародного приватного права і правового забезпечення професійної діяльності та для забезпечення набуття практичних навичок студентів при проходженні практик.
З серпня 2002 року по 2005 рік кафедру очолювала к.ю.н., доцент Любов Степанівна Нецька. Протягом цього періоду викладання навчальних дисциплін на кафедрі забезпечували: д.ю.н., професор Р. А. Калюжний; академік АПрН України, професор В. В. Луць.
З 2005 року по 2014 рік кафедру очолювала к.ю.н., доцент Філик Наталія Володимирівна.
З 2014 року по липень 2015 року кафедру очолював к.ю.н. Машуков Роман Олександрович.
З 1 липня 2015 року кафедру очолює д.ю.н., професор Вишновецька Світлана Василівна.
З 2010 року спеціалізація кафедри розширилась, закріпивши назву «Цивільне та трудове право».
За час існування кафедри її викладачами було захищено ряд кандидатських дисертацій, а саме:
А також захищено дві докторські дисертації: у 2014 році Вишновецькою С. В. була захищена дисертація на тему «Методологія науки трудового права», а в 2015 році – Ямненко Т. М. на тему: «Здійснення прав у фінансових правовідносинах: проблеми зловживання та доказування неправомірної поведінки».
На сьогодні науково-педагогічний склад кафедри цивільного права і процесу становить 8 осіб, а саме: завідувач кафедри Вишновецька С. В., д.ю.н., професор; 2 професори – д.ю.н., доцент Чернега В. М., к.ю.н., доцент Дідук А. Г.; 4 доценти – к.ю.н., доцент Філінович В. В., к.ю.н., доцент Троцюк Н. В., к.ю.н., доцент Кметик Х. В., к.ю.н. Дибань М. П.; 1 старший викладач – Белуга Ю. М.
Кафедра цивільного права і процесу забезпечує викладання 19 навчальних дисциплін, вивчення яких спрямоване на формування майбутнього кваліфікованого фахівця в галузі цивільного, цивільного процесуального, сімейного, міжнародного приватного та трудового права.
Основними напрямами методичної та науково-дослідної діяльності кафедри на сучасному етапі є проблеми дослідження цивільного права, зокрема правового регулювання цивільно-правових відносин, в тому числі в авіатранспортній галузі, питання захисту прав на об’єкти інтелектуальної власності, питання правового регулювання сімейних та спадкових правовідносин, методологічні проблеми трудового права, проблеми правового регулювання волонтерської діяльності в системі соціальної підтримки населення, проблеми правового регулювання соціального захисту дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, проблеми інформаційної безпеки суб’єктів приватноправових відносин, правове регулювання організації праці і трудових відносин в умовах воєнного стану, локальні акти у правовому регулюванні організації праці в закладах вищої освіти.
Викладачами кафедри цивільного права і процесу завершилось виконання держбюджетної (кафедральної) науково-дослідної роботи «Інститут прийомного виховання у сімейному праві України» № 73/13.01.04.
Науково-педагогічні працівники кафедри є представниками таких наукових шкіл: «Формування та розвиток механізму захисту прав і свобод людини та громадянина» та «Правове забезпечення державної інформаційної політики».
Зусиллями науково-педагогічного складу кафедри цивільного права і процесу розроблені навчально-методичні комплекси та видано ряд навчальних посібників, підручників і курсів лекцій з базових курсів: «Цивільне право», «Сімейне право», «Цивільний процес», «Право інтелектуальної власності», «Порівняльне приватне право», «Трудове право», «Міжнародне приватне право», «Корпоративне право», «Право соціального захисту», «Житлове право», «Цивільні договори в банківській діяльності», «Цивільно-правове регулювання медичних послуг», «Проблеми трудового права», «Проблеми застосування трудового законодавства», «Трудові спори».
Під керівництвом викладачів кафедри студенти активно займаються науковою роботою, про що звітують щорічно у «Дні науки» Юридичного факультету своїми здобутками та доповідями на конференціях.
Вишновецька Світлана Василівна – завідувач кафедри, доктор юридичних наук, професор;
Дідук Алла Григорівна – професор кафедри, кандидат юридичних наук, доцент;
Чернега Віталій Миколайович – професор кафедри, доктор юридичних наук, доцент;
Троцюк Ніна Валеріївна – доцент кафедри, кандидат юридичних наук, доцент;
Кметик Христина Володимирівна – доцент кафедри, кандидат юридичних наук, доцент;
Філінович Валерія Вікторівна – доцент кафедри, кандидат юридичних наук, доцент;
Дибань Максим Петрович – доцент кафедри, кандидат юридичних наук;
Белуга Юлія Миколаївна – старший викладач.
Країна партнер (за алфавітом) | Установа – партнер | Тема співробітництва | Документ, в рамках якого здійснюється співробітництво, термін його дії | Практичні результати від співробітництва |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Італія | Юридичний факультет Туринського університету (Università degli Studi di Torino (UniTO), Department of Law) | Спільна дидактична та/або наукова діяльність у таких напрямках: приватне право з акцентом на сімейне право, права дітей, біоетику та біоправо; міжнародне право та право Європейського Союзу; космічне право; кібербезпека, дані та штучний інтелект і право | Рамкова угода про наукове співробітництво (на погодженні) | Спільна організація та участь у конференціях |
Італія | Юридичний факультет Туринського університету (Università degli Studi di Torino (UniTO), Department of Law) | Залучення до організації та участі в міжнародних конференціях іноземних фахівців у сфері права та юристів-практиків | Рамкова угода про наукове співробітництво (на погодженні) | 23 лютого 2024 року залучення Жоель Лонг, професора Юридичного факультету Туринського університету, як співорганізатора ХІV Міжнародної науково-практичної конференції «правова парадигма відновлення України: проблеми та перспективи» |
Угорщина | Інститут освітнього і професійного розвитку (Institute of Educational and Professional Development) | Залучення до організації та участі в міжнародних конференціях іноземних фахівців у сфері права та юристів-практиків | Угода про співпрацю між Національним авіаційним університетом (Україна) та Інститутом освітнього і професійного розвитку (Угорщина) від 20.05.2021 р. | 23 лютого 2024 року залучення Іштвана Літвіна, ректора, доктора філософії у галузі права, доцента Інституту освітнього і професійного розвитку, як співорганізатора ХІV Міжнародної науково-практичної конференції «правова парадигма відновлення України: проблеми та перспективи»; 16−17 травня 2024 року залучення Іштвана Літвіна, ректора, доктора філософії у галузі права, доцента Інституту освітнього і професійного розвитку, як співорганізатора VІІ Міжнародного молодіжного наукового юридичного форуму |
Угорщина | Інститут освітнього і професійного розвитку (Institute of Educational and Professional Development) | Збільшення представництва науково-педагогічного складу кафедри цивільного права і процесу Юридичного факультету у редакційних колегіях закордонних наукових видань | Угода про співпрацю між Національним авіаційним університетом (Україна) та Інститутом освітнього і професійного розвитку (Угорщина) від 20.05.2021 р. | З 2021 року Дідук А.Г., к.ю.н., доцент, професор кафедри цивільного права і процесу Юридичного факультету, є членом редколегії науково-практичного журналу “Legal, Economic Science and Praxis. Journal of Law and Social Sciences” (м. Будапешт, Угорщина) |
Науковий керівник: к.ю.н. Філінович В. В.